Wiele osób słyszą o licznych zaletach zielonej herbaty zwraca uwagę na jej właściwości pobudzające. Dlatego właśnie pojawia się pytanie czy jest ona w stanie zastąpić kawę i działać równie rozbudzająco jak ona oferując przy tym bardziej przystępny smak, który dla wielu osób jest właśnie głównym problemem w przypadku kawy.

Zielona herbata również zawiera kofeinę jednak w porównaniu do kawy jej zawartość jest znacznie mniejsza gdyż filiżanka zawiera jej jedynie 30 mg podczas gdy w przypadku kawy z ekspresu jest to ponad 200 mg. Nie stawia to jednak herbaty na przegranej pozycji gdyż zwykła kawa oferuje już raptem tylko około 40 mg. Dodatkowo dzięki mniejszej zawartości kofeiny jest zdrowsza a dodatkowo zawiera również teinę. Jest to związek o właściwościach podobnych do kofeiny jednak cechujący się dłuższym i delikatniejszym oddziaływaniem na nasz organizm.

Zielona herbata nie pobudza zatem aż tak mocno jak typowa kawa jednak pobudzenie jakie zapewnia dla wielu osób może być wystarczające. Pamiętać przy tym trzeba że pobudzenie wynikające z wypicia tego typu herbaty utrzymywać powinno się dłużej niż w przypadku kawy. Dodatkowo nie można zapominać o wielu dodatkowych właściwościach jakie oferuje wpływając pozytywnie na stan naszego zdrowia choć mimo wszystko podobnie jak w przypadku kawy nie powinno się pić jej w przesadnie dużych ilościach.