Mówiąc o efektach działania zielonej kawy warto przytoczyć rezultaty badań jakie przeprowadzono jakiś czas temu w Bangalore (Indie) na grupie 16 osób (8 mężczyzn oraz 8 kobiet). Wyniki były dość interesujące, gdyż po trwającym 22 tygodnie eksperymencie uczestniczy zrzucili średnio 8 kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że przez cały czas trwania badań wykonywali oni również ćwiczenia fizyczne pozwalające im spalać około 400 kalorii dziennie.

Dość interesujące efekty przyniosły też badania prowadzone na myszach przez grupę naukowców z Australii. Dowodzą oni na podstawie uzyskanych wyników, że zielona kawa nie tylko nie jest w stanie pomóc nam w odchudzaniu ale też w wyniku jej stosowania może wystąpić zespół metaboliczny. Myszy w przypadku których stosowana była dieta wysokotłuszczowa w połączeniu z zieloną kawą przybierały na wadze w taki sam sposób jak te u których stosowano tą samą dietę jednak nie podawano zielonej kawy. Dodatkowo zauważono, że zielona kwa doprowadziła do szybszego otłuszczania wątroby oraz zwiększenia odporności myszy na insulinę.

Trzeba jednak zauważyć, że oba te badania obarczone były pewnymi błędami, które ostatecznie mogły wpłynąć na na ich efekty. W przypadku badań na ludziach prowadzonych w Indiach uczestniczyła dość mała grupa badanych, która w dodatku nie reprezentowała wszystkich grup wiekowych (przedział wiekowy badanych to 22-46 lat). W dodatku stosowali oni ćwiczenia fizyczne, które z pewnością miały też wpływ na utratę przez nich wagi. Jeśli chodzi o testy na myszach to mimo wszystko już sam fakt prowadzenia badań na nich mógł w decydujący sposób wpłynąć na wyniki. W końcu organizm gryzonia niekoniecznie musi reagować na kwas chlorogenowy zawarty w zielonej kawie w taki sam sposób jak ludzki.

Oczekując jednak efektów działania zielonej kawy bez wątpienia stwierdzić można jedno. Raczej nie jest to cudowny specyfik, który schudnie za nas. Musimy też liczyć się z wysiłek jaki trzeba włożyć w ćwiczenia fizyczne a także przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety.